No. 310 (Czechoslovak) SquadronVáclav BergmanNo. 313 (Czechoslovak) Squadron

Po příchodu do Velké Británie byl zařazen 12. července k nově vzniknlé 310. čs. peruti jako Pilot Officer. V období mezi červencem až první polovinu srpna zde také absolvoval výcvik na Hurricane.

26. srpna byl při souboji nad Clantonem zraněn do nohy, když útočil na jeden z Dornierů Do 17 od III/KG2. Zezadu ho napadla skupina 4 Messerschmittů Bf 109 z II/JG3, kteří téměř zdemolovali jeho Hurricane Mk. Ia I P3960. Bergman vyskočil na padáku nad Goldsans, hrabství Southminster. Byl ošetřen v nemocnici v Rochfordu a na druhý den se vrátil na základnu 310ky v Duxfordu.

Od 7. dubna do 1. října 1942 sloužil jako velitel letky A u Třistadesáté a počínaje 1. lednem a 1. zářím konče, zastával tutéž funkci u B-letky 313. čs. perutě.

Prvého září 1943 započal svou práci na Čs. generálním inspektorátu (CIG). 31. ledna byl povýšen do hodnosti Squadron Leadera a převzal velení 313. perutě.

Dvaadvacátého května 1944 byl přeložen k velitelství 19. Wingu, byla mu udělena hodnost Wing Commandera a byl skrečován z aktivního létání. Témeř o měsíc později, 3. července, dostal za vynikající služby Distinguished Flying Cross.

1. února 1945 byl opět přeložen, tentokráte k Czechoslovak Transfer Pool a 8. března pak k Čs. inspektorátu.

Od 2. září 1945 do ukončení studia dne 11. března 1946 pobýval na Royal Air Force Staff College (Universita pro příslušníky britského král. letectva), odkud poté odešel do ČSR.

Po únoru '48 emigroval Anglie a znovu vstoupil do RAF. 11. března 1949 byl povýšen do hodnost Flight Lietenant a od 10. srpna sloužil u 209. Squadrony v Koreji jako pilot Sunderlandu. 24. dubna 1953 dostal Bar ke svému DFC.

1. ledna 1963 byl povýšen na Squadron Leadera a až do ukončení aktivní služby 27. srpna 1970 velel v několika OTU a TU.

Žije v Anglii.

Jméno: Václav Bergman
RAF No.: 81 884
Narozen: 27.08.1915 - Domusice, Rakousko-Uhersko
Poč. hodnost: Pilot Officer/*Flying Officer
Kon. hodnost: Wing Commander/*Squadron Leader
Čs. hodnost: kapitán
Zač. služby: 12.07.1940/*zima 1948
Konec služby: 11.03.1946/*27.8.1970
Jednotky:
RAF:
No. 310 (Czechoslovak) Squadron
No. 313 (Czechoslovak) Squadron
No. 19 Wing

Medaile:
RAF:
- Distinguished Flying Cross & *Bar

Pozn.: Hvězdičkou je označena služba tzv. 'druhého exilu', tj. po roce 1948

Napsal Pišíš, díky Pavlu Vančatovi.

Zpátky na Bio Menu